GSSE 2017: Team Malta arrived safely in San Marino

Monday, May 29, 2017, 9:57

Team Malta left for San Marino for the forthcoming Games of the Small states of Europe which starts today.

The Maltese contingent was accompanied by coaches and officials from the Maltese Olympic Committee and prior to flying out those members of the contingent who were eligible to vote were taken to Naxxar to vote. This was made possible through the cooperation between the Maltese Olympic Committee, the Electoral Commission and Air Malta.

The contingent was welcomed upon their arrival in San Marino by the Chef de Mission Mr. William Beck and the rest of the delegation which arrived Friday. Spirits are high and are looking forward to a good week of competition.

The following is the full list of athletes making up the Maltese contingent.

Archery – Daniel Schembri, Patrick Zammit

Athletics – Luke Bezzina, Matthew Croker, Charlton Debono, Ian Paul Grech, Daniel Saliba, Lisa Marie Bezzina, Francesca Borg, Sarah Busuttil, Mona Lisa Camilleri, Antonella Chouhal, Peppijna Dalli, Rachel Fitz, Janet Richard, Rebecca Sare, Roberta Schembri, Annalise Vassallo, Joanne Vella, Charlotte Wingfield

Basketball - Hanna Al-Tumi, Maria Bonett, Samantha Marie Brincat, Elena Cassar, Christina Curmi, Stephanie De Martino, Christina Grima, Josephine Grima, Nicola Handreck, Gabriella Mifsud, Sarah Jayne Pace, Ashleigh Vella,

Beach Volley – Dorianne Bonnici, Gertrude Zarb, Robert Balzan, Manuel Raffa

Boules (Raffa) – David Farrugia, Reno Farrugia, Stefan Farrugia, Giuseppe Gemelli

Cycling – Etienne Bonello, Maurice Formosa, James Mifsud, Alexander Pettett, Patrick Scicluna, Stephanie Alden, Marie Claire Aquilina, Michelle Vella Wood

Judo – Rodney Zammit

Shooting – Gianluca Azzopardi Spiteri, Gianluca Chetcuti, William Chetcuti, Bozhidar Dimitrov, Clive Farrugia, Brian Galea, Francis Pace, William Vella, Eleonor Bezzina

Swimming - Jeremy Bugeja, Andrew Chetcuti, Matthew Galea, Michael Stafrace, Mikhail Umnov, Thomas Wareing, Matthew Zammit, Mya Azzopardi, Francesca Falzon Young, Alexandra Mcgonigle, Amy Micallef, Leah Tanti

Table Tennis – Viktoria Lucenkova, Jessica Pace

Tennis – Matthew Asciak, Omar Sudzuka, Francesca Curmi, Elaine Genovese

Volleyball - Amanda Agius, Daniela Bonnici, Alison Borg, Lindsay Cordina, Maria Anne Costa, Isabel Cutajar, Sarah El Gasi, Marjoe Falzon, Thais Gatt, Zane Malasevksa, Francesca Sarcina, Sarah Spiteri

 





Leave a comment