Beach Soccer underway in Pretty Bay

Tuesday, July 26, 2011, 9:35

The Gilette Beach Soccer Championship in Birzebbugia is attracting a sizeable crowd at the stadium erected for the tournament. Professional silica sand is being used and tents have been put up for the players to be used as changing rooms in Pretty Bay.

Two courses have come to an end, with a specific course having a good attendance of twelve coaches. Spain’s national team captain, Ramiro Figueiras Amarelle, directed this course. He is a player synonymous with Beach Soccer, and with his talent and technique it are evidenced in the international scene, such that he is compared to the Maradona of Beach Soccer.

Another course was also organised by FIFA, MFA and the Malta Beach Soccer Association (MBSA) for referees by Stefan Fassler which was attended by 14 referees who have been instructed with the Beach Soccer regulations which are different from that of football and somewhat similar to those of Futsal. C

heerleaders are providing entertainment before the games start and during the intervals with matches which have till now offered a good level of beach soccer and already highlighting quality players. The tournament will continue this weekend.

Results so far:

Friday 22 July 2011

Benjamin Team vs. Demons Fc    6-1

Export Lions vs. Eurosport Beachballers     5-4

Saturday 23 July 2011

Vecchia Signora vs. Pink Pearls    2-0

Gharghur AFC vs. Godfather Hamrun    1-9

New Team vs. Sunny Beach    3-2

Beach Boys vs. Hal Fornaro    1-1 (4-3 pen)

Export Lions vs. Gharghur AFC    5-3

Samurai Team vs. Demons Team    3-2

Sunday 24 July 2011

Eurosport Beach Ballers vs. Beach Boys    3-10

Godfather Hamrun vs. Hal Fornaro    3-1

Demons FC vs. New Team    1-13

Export Lions vs. Godfather Hamrun    4-6

Gharghur AFC vs. Beach Boys    0-7

Mark Marlow the Beach Soccer Championship organiser

THE GILLETTE BEACH SOCCER CHAMPIONSHIP 2011 FIXTURES
                 
Rd 1 WK 1  Match Group  Date  Time Team 1   Team 2 Score 
FIFA COURSE 22 – 24 JULY  COACHES / REFEREES      
Friday M1 A 22-Jul 20:30 A1 BENJAMIN TEAM v A2 DEMONS FC  
Friday M2 B 22-Jul 21:15 B1 EXPORT LIONS v B2 EUROSPORT BEACHBALLERS   
                 
Saturday L1 LADIES 23-Jul 16:45 A1 VECCHIA SIGNORA v A2 PINK PEARLS  
Saturday L2 LADIES 23-Jul 17:15 A2 PINK PEARLS v A3 BLUE MERMAIDS  
Saturday L3 LADIES 23-Jul 17:45 A1 VECCHIA SIGNORA v A2 BLUE MERMAIDS  
Saturday M3 B 23-Jul 18:15 B3 GHARGHUR AFC v B4 GODFATHER HAMRUN  
Saturday M4 A 23-Jul 19:00 A3 NEW TEAM v A4 SUNNY BEACH  
Saturday M5 B 23-Jul 19:45 B5 BEACH BOYS v B6 HAL FORNARO  
Saturday M6 B 23-Jul 20:30 B1 EXPORT LIONS v B3 GHARGHUR AFC  
Saturday M7 A 23-Jul 21:15 A5 SAMURAI TEAM v A2 DEMONS TEAM  
                 
Sunday M8 B 24-Jul 16:15 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B5 BEACH BOYS  
Sunday M9 B 24-Jul 19:00 B4 GODFATHER HAMRUN v B6 HAL FORNARO  
Sunday M10 A 24-Jul 19:45 A2 DEMONS FC v A3 NEW TEAM  
Sunday M11 B 24-Jul 20:30 B1 EXPORT LIONS v B4 GODFATHER HAMRUN  
Sunday M12 B 24-Jul 21:15 B3 GHARGHUR AFC v B5 BEACH BOYS  
                 
Rd 1 WK 2  Match Group  Date  Time Team 1   Team 2 Score 
Friday M13 A 29-Jul 19:00 A4 SUNNY BEACH v A1 BENJAMIN TEAM  
Friday M14 B 29-Jul 19:45 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B6 HAL FORNAR0  
Friday M15 A 29-Jul 20:30 A1 BENJAMIN TEAM  v A5 SAMURAI TEAM  
Friday M16 B 29-Jul 21:15 B1  EXPORT LIONS   B5 BEACH BOYS  
                 
Saturday L4 Ladies 30-Jul 17:00 A3 BLUE MERMAIDS v A1 VECCHIA SIGNORA  
Saturday L5 Ladies 30-Jul 17:45 A2 PINK PEARLS v A1 VECCHIA SIGNORA  
Saturday L6 Ladies 30-Jul 18:30 A2 PINK PEARLS v A3 BLUE MERMAIDS  
Saturday M17 B 30-Jul 19:00 B3 GHARGHUR AFC v B6 HAL FORNARO  
Saturday M18 A 30-Jul 19:45 A3 NEW TEAM v A1 BENJAMIN TEAM  
Saturday M19 B 30-Jul 20:30 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B4 GODFATHER HAMRUN  
Saturday M20 B 30-Jul 21:15 B1 EXPORT LIONS v B6 HAL FORNARO  
                 
Sunday L1 Ladies 31-Jul 17:45 A4 PEMBROKE  v A1 VECCHIA SIGNORA 2R
Sunday M21 A 31-Jul 18:15 A4 SUNNY BEACH v A5 SAMURAI TEAM  
Sunday M22 B 31-Jul 19:00 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B3 GHARGHUR AFC  
Sunday M23 B 31-Jul 19:45 B4 GODFTAHER HAMRUN v B5 BEACH BOYS  
Sunday M24 A 31-Jul 20:30 A2 DEMONS FC   A4 SUNNY BEACH   
Sunday M25 A 31-Jul 21:15 A5 SAMURAI TEAM v A3 NEW TEAM  
                 
Wednesday L2 Ladies 03-Aug 20:00 A4 PEMBROKE v A2 PINK PEARLS  
Wednesday L3 Ladies 03-Aug 20:45 A4 PEMBROKE v A3 BLUE MERMAIDS  
2ND Round MEN              
Rd 2 Week 1  Match Group  Date  Time Team 1   Team 2 Score 
Friday M1 B 05-Aug 18:15 B1 EXPORT LIONS v B4 GODFATHER HAMRUN  
Friday M2 A 05-Aug 19:00 A1 BENJAMIN TEAM v A2 DEMONS FC  
Friday M3 A 05-Aug 19:45 B1 EXPORT LIONS v B2 EUROSPORT BEACHBALLERS   
Friday M4 B 05-Aug 20:30 B3 GHARGHUR AFC v B4 GODFATHER HAMRUN  
Friday M5 B 05-Aug 21:15 A3 NEW TEAM v A4 SUNNY BEACH  
                 
Saturday L4 Ladies 06-Aug 17:30 A1 VECCHIA SIGNORA v A4 PEMBROKE  
Saturday L5 Ladies 06-Aug 18:15 A4 PEMBROKE v A2 PINK PEARLS  
Saturday M6 B 06-Aug 19:00 B5 BEACH BOYS v B6 HAL FORNARO  
Saturday M7 B 06-Aug 19:45 B1 EXPORT LIONS v B3 GHARGHUR AFC  
Saturday M8 A 06-Aug 20:30 A5 SAMURAI TEAM v A2 DEMONS TEAM  
Saturday M9 B 06-Aug 21:15 B4 GODFATHER HAMRUN v B6 HAL FORNARO  
                 
Sunday L6 Ladies 07-Aug 18:15 A4 PEMBROKE v A3 BLUE MERMAIDS  
Sunday M10 B 07-Aug 19:00 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B5 BEACH BOYS  
Sunday M11 A 07-Aug 19:45 A2 DEMONS FC v A3 NEW TEAM  
Sunday M12 B 07-Aug 20:30 B3 GHARGHUR AFC v B5 BEACH BOYS  
                 
Rd 2 WK 2  Match Group  Date  Time Team 1   Team 2 Score 
Thursday M13 A 11-Aug 18:15 A4 SUNNY BEACH v A1 BENJAMIN TEAM  
Thursday M14 B 11-Aug 19:00 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B6 HAL FORNAR0  
Thursday M15 A 11-Aug 19:45 A1 BENJAMIN TEAM  v A5 SAMURAI TEAM  
Thursday M16 B 11-Aug 20:30 B1  EXPORT LIONS   B5 BEACH BOYS  
                 
Friday M17 B 12-Aug 18:15 B3 GHARGHUR AFC v B6 HAL FORNARO  
Friday  M18 A 12-Aug 19:00 A3 NEW TEAM v A1 BENJAMIN TEAM  
Friday  M19 B 12-Aug 19:45 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B4 GODFATHER HAMRUN  
Friday  M20 B 12-Aug 20:30 B1 EXPORT LIONS v B6 HAL FORNARO  
                 
Saturday M21 A 13-Aug 18:15 A4 SUNNY BEACH v A5 SAMURAI TEAM  
Saturday M22 B 13-Aug 19:00 B2 EUROSPORT BEACH BALLERS v B3 GHARGHUR AFC  
Saturday M23 B 13-Aug 19:45 B4 GODFTAHER HAMRUN v B5 BEACH BOYS  
Saturday M24 A 13-Aug 20:30 A2 DEMONS FC   A4 SUNNY BEACH   
Saturday M25 A 13-Aug 21:15 A5 SAMURAI TEAM v A3 NEW TEAM  
                 
QUARTER-F Match Group  Date  Time Team 1   Team 2 Score 
Friday M1 A 19-Aug 18:00 2nd Place Group A v 3rd Place Group B  
Friday M2 B 19-Aug 19:00 3 rd Group A v 2nd Place Group B  
Friday M3 A 19-Aug 20:00 Winner Group A v 4th Place Group B  
Friday M4 B 19-Aug 21:00 Winner Group B   4th Place Group A  
                 
SEMI – F Match Group  Date  Time Team 1   Team 2 Score 
Saturday M5 QF 3 20-Aug 20:00 Winner QF 1 v Winner QF 3  
Saturday M6 QF 4 20-Aug 21:00 Winner QF 2 v Winner QF 4  
                 
FINALS Match Group  Date  Time Team 1   Team 2 Score 
Sunday M7 3/4 Place M 21-Aug 17:00 Loser Game M31 v Loser Game M32  
Sunday Exhib Masters 21-Aug 18:00 Team 1   Team 2  
Sunday Charity MP 21-Aug 19:00 Team 1   Team 2  
Sunday Exhib GK’S 21-Aug 19:30 GK BATTLE      
Sunday L13 Final L 21-Aug 20:00 Winner L   Runner Up L  
Sunday M8 Final M 21-Aug 21:00 Winner Game M31 v Winner Game M32  
Sunday     21-Aug 22:00 Awards   Party Till Late!  




Leave a comment