2016 MOC Sports Awards Winners announced

Thursday, December 8, 2016, 21:34

Gavin Muscat

Platinum:

WATER POLO  : Steve Camilleri

SHOOTING  DOUBLE TRAP : William Chetcuti

————————————————————-

Gold:

BASKETBALL :

TIM NAZZJONALI TAN-NISA

Sarah Pace

Elena Cassar

Ashleigh Vella

Samantha Brincat

Maria Bonett

Stephanie Demartino

Christina Grima

Beverlee Zammit

Gabriella Mifsud

Hannah Al Tumi

Josephine Grima

Christina Curmi

—–

BODYBUILDING : Luke Debono

—–

DARTS : Norbert Attard – Plejer Nazzjonali Tad-Darts

—–

SNOOKER : Tim Nazzjonali Tas-Snooker

Brian Cini

Alex Borg

—–

TIĠRIJIET TAŻ-ŻWIEMEL : It-Tim Nazzjonali Tat-Trott Anthony Demanuele

Julian Farrugia

Rodney Gatt

Charles Camilleri

——

TEN PIN BOWLING : Sue Abela

————————————————————————————————————————————————————-

Silver  :

GOLF : John Junior Verelest Micallef

—–

RAFFA : Stefan Farrugia

—–

RUGBY : ‘Men’s National 7S Rugby Team’

—–

SHOOTING  -  Trap : Nazzareno Attard

—–

TABLE FOOTBALL :

Derek Conti

Jason Pisani

—–

TEN PIN BOWLING : Female Doubles

Tiziana Carannante & Sue Abela

Neil Sullivan

————————————————————————————————————————————————————-

Bronze   :

ATHLETICS :

Charlotte Wingfield

Lisa Marie Bezzina

—–

BOXING : Haithem Laamouz

—–

CYCLING : Marie Claire Aquilina

CYCLING : Women National Team

Stephanie Alden

Marie Claire Aquilina

Danica Bonello Spiteri

Hannah Pace

Marion Pullicino

Michelle Vella Wood.

—– 

GOLF :  Golf National Team

Andrew Borg

Ruud Critien

Luc Schembri

John Junior Verelest Micallef

—–

RAFFA : National Team

David Farrugia

Stefan Farrugia

Reno Farrugia

Giuseppe Gemelli

—–

RUGBY : Women’s National 7s Rugby Team

 —–

SHOOTING  -  Double Trap : Gianluca Chetcuti

 —–

TABLE FOOTBALL :

Derek Conti

Samuel Bartolo

 —–

TRIATHLON :

Danica Bonello Spiteri

Keith Galea

Hannah Pace

—–

WATER POLO : National ‘ A’ Team

 —–

WEIGHTLIFTING : National Team

Yasmin Zammit Stevens

Pamela Psaila

Rodmar Pulis

Kyle Micallef

Ryan Agius

————————————————————————————————————————————————————-

Special Merit  :

SAILING  : Victoria Shultheis

 —– 

SHOOTING – Double Trap : Nathan Lee Xuereb

 —–

TENNIS : Helene Pellicano

————————————————————————————————————————————————————-

Special :

ATHLETICS : Rachid Chouhal

—–

BADMINTON  : Team – Mark Abela & Sam Cassar

——

GYMNASTICS : Sana Grillo

—–

POOL  : Malta Under 23’s National Team

Dylan Cassar

Dejan Grech

Ryan Pisani

Lothar Mallia

—–

SQUASH : Kijan Sultana

—–

TABLE FOOTBALL : Jurgen Balzan

—–

TENPIN BOWLING  : Mark Spiteri

Youths National Team :

Shaun Montanaro

Edward Xuereb

Sara Xuereb

Matthew Magro

Shadon Psaila

Alessia Schembri

————————————————————————————————————————————————————-

LOCAL COUNCILS   :

1st  Mellieħa

2nd Għajnsielem

3rd Ħal Qormi

 ————————————————————————————————————————————————————-

HALL OF FAME :

  • Theresa Brousson – Squash
  • Paul Mifsud – Billiards & Snooker
  • Jacqueline Xuereb – Judo

————————————————————————————————————————————————————-

Gallery

Theresa Brousson

————————————————————————————————————————————————————-

Pawlu Mifsud (Snooker)

————————————————————————————————————————————————————-

Jackie Xuereb

————————————————————————————————————————————————————-





Leave a comment